V českých zemích je již léta zažité rčení „něčeho jako šafránu“ nebo „šetřit jako šafránem“. Ano, je to proto, že každý květ má čnělky jen tři a běžně si asi neumíme ani představit, jak vypadá asi 10 deka tohoto kořenícícho pokladu.
Doma je především tam, kde je poměrně velké teplo – Španělsko, jižní Francie, severní Afrika a Latinská Amerika. Z toho důvodu je zřejmé, že je nedílnou součástí těchto specifický kuchyní a také se velmi často používá i v orientální kuchyni. Asi nikoho nepřekvapí, že toto koření má velmi účinné barvivo. Pokud totiž přeložíme do českého jazyka arabské slovo šafrán, znamená to „být žlutý“. Takže do čehokoliv přidáme šafrán, nadobude žluté zabarvení.
Možná bude pro mnohé z vás překvapení, že šafrán má také své léčivé účinky. Možná ho sami začnete používat přes to, že jeho cena je poměrně vysoká. Jeho používáním totiž ovlivníte chuť k jídlu a zažívání. Podle dochovaných informací se již před mnoha stoletími používal při jaterní a očních potížích, ale také v případě postižení astmatem nebo dnou.
Ve starém Řecku se doporučoval ženám při menstruačních potížích. Množství na špičku nože se rozmíchalo v poháru mléka. Také funguje také jako afrodiziakum. Pokud vás bolí žaludek, šafrán ho pomůže v čajové směsi z máty, meduňky a fenyklu uklidnit. Stimuluje krevní oběh a snad má blahodárný vliv na zbavování se nadbytečných kilogramů. Ačkoliv tato informace zatím není potvrzena vědecky.
Se šafránem je však třeba nakládat podle českých rčení „jako se šafránem“. Ve vyšším množství totiž může způsobit opojení, a pokud se dávka opravdu přežene, může způsobit ochrnutí centrální nervové soustavy a tím i smrt.