Kurkuma v podobě, jak ji známe, se získává z oddenků kurkumovníku dlouhého. Tyto oddenky mohou připomínat oddenky zázvoru, do jehož čeledi také tato rostlina patří.
Procházejí poměrně poměrně dlouhou dobu procesem vaření, pak se usuší a následně se melou na jemný prášek. Pochází z jižní Asie a jejím největším producentem je Indie. Její použití v kuchyni je mnohostranné. Je všeobecně známo, že je kurkuma součástí tzv. kari koření, které se míchá z několika druhů koření, a zřejmě najdete tolik receptur na jeho míchání, co je rodin v Indii. Kurkuma se používá také jako barvivo do potravin. Barví se s její pomocí polévky, rýže a určitě ji budou obsahovat bezvaječné těstoviny. Pokud bychom hledali podobnou chuť, možná by nám ji připomněla asi hořčice s mírně nahořklou příchutí. Za zmínku také stojí to, že se z kurkumy získává také škrobová moučka, která se používá k zahušťování želvích a rybích polévek.
Máte-li pocit, že vaše tělo potřebuje detox, určitě můžete sáhnout po kurkumě, protože má výborné a prokazatelné antioxidační účinky. Je skvělým pomocníkem v boji proti zánětům a také je používána při léčbě některých druhů rakoviny. Kurkuma je totiž považován za opravdu velkého a účinného bojovníka s touto zákeřnou nemocí. Co je však dobré vědět, že i jako prevence funguje právě kurkuma podávána v jídle (to proto, že účinné látky se váží na tuky) zároveň se špetkou čerstvého černého pepře (zvyšuje účinnost). Při léčbě se však používají extrakty jak z kurkumy tak z pepře, které jsou x-násobně účinnější než koření používané v kuchyni.
Poslední výzkumy přišly se zprávami, že kurkuma má blahodárné vlivy na lidský mozek. Především u lidí vyšších věkových kategorií se podílí velmi efektivně na podpoře kognitivních mozkových funkcí. Co to znamená? To znamená, že podporuje paměť, pozornost, určitou pohotovost a rychlost zpracování informací, které se člověku dostávají. Ale také sem patří schopnost vyjadřování, řeč a prostorová orientace.