Pečené nebo mleté maso, vařené brambory, guláše, naložené zelí, i kvalitní likéry a saláty, ale také různé směsi koření. Tam všude najdeme kmín. Pekaři se bez něj neobejdou, protože správný chléb vždy obsahuje kmín. Někteří lidé mají rádi drobné pečivo sypané kmínem a solí. Bez kmínu se rozhodně neobejdou pokrmy, které mají svůj původ ve středozemí, a to spíše na východě. Humus, falafel, ale také je důležitou součástí mexických dobrot - salsa, enchilada, taco. Kmín také obsahují některé druhy sýrů, velmi často jej můžeme najít v holandských typech.
Kmín je také velmi dobrá léčivá bylina. Obsahuje železo, zinek, hořčík a vápník a vitamíny řady B. Pokud nemáte za jakýchkoliv důvodů chuť k jídlu, kmín vám ji určitě vrátí. Pomáhá při poruchách trávení, při křečích a má stahující účinky.
Olej z kmínu velmi dobře působí na bakterie a má prokazatelný účinek proti Helicobacter pylori. Jeho účinky také byly prokázány proti houbám. V našem seriálu jsme již psali o kopru a petrželi, které patří do stejné botanické skupiny jako kmín a patří k nim ještě několik dalších, které spojuje obsah určitých látek, které mohou pomáhat chránit organismus před záněty či dokonce rakovinou. V poslední době se také velmi často hovoří o používání oleje z kmínu, který má také velmi široké použití a vřele ho doporučují i odborníci na zdravou výživu.
A máte-li někdo diabetes melitus, doporučujeme požívání tohoto koření. Pomáhá prý k normalizaci hladiny cukru v krvi.
Věřím, že v žádné české kuchyni nechybí semínka této skvělé rostliny, které se používají nejen v celku, ale i drcená či mletá. Jak už jsme si řekli, je součástí mnoha směsí koření. A vrátíme-li se na okamžik do léčivých účinků, široké léčebné spektrum kmínu využívá především indická ajurvédská medicína.