Zavolejte teď! 0900 700 650
Cena hovoru: 2 EUR/min
 
 
 

Když se chce...

Kolik příkladů slavných lidí z minulosti máme, o kterých se nám dostalo informace, že co by dítě školou povinné či studující měl studijní výsledky nevalné. Zaujal mne příběh muže, jehož jméno i příběh si nyní připomeneme.

 

14. ledna 1875 spatřil světlo světa v místě Kaysersebg, v rodině faráře Albert Schweitzer. V dětství se díky dědečkovi naučil hrát na varhany a dostalo se mu cti předvést svému nejoblíbenějšímu autorovi J. S. Bachovi své umění a tím se stal významným interpretem jeho skladeb. Jako žák a student se projevoval spíše podprůměrně, za což mohla jeho povaha. Byl to velký snílek a jeho myšlenky ho odváděly od školníh povinností.

Po maturitě, kterou složil s ne zcela uspokojivými výsledky, začal studovat souběžně teologii a filozofii. A tak se stalo, že po absolutoriu se z něho stal vikář a ředitel teologického semináře. Přitom začal psát mnohá díla na témata filozofická, teologická i hudební. V té době již byl známým varhanním umělcem světové popularity. Nicméně…

 Albert Schweitzer.

Mladý Schweitzer měl velký sen. Snil o tom, že jednou bude léčit nemocné děti v Africe. Ale na tomu doktorát z filozofie a teologie nestačil. Proto znovu započal studium. V roce 1913 i se svou manželkou Helenou, diplomovanou sestrou, se kterou měli společný cíl – péče o druhé, odplul do Afriky, tehdejšího Gabunu. Tam společně založili nemocnici, jejíž pověst se záhy rozšířila po celém světě. Specializoval se na spavou nemoc a malomocenství. Události týkající se 1. světové války u něho formovalo názory na život a vzniklo tak dílo Úcta pro život. Již název tohoto díla zřejmě hovoří za vše a ve zkratce se o něm  dá říci, že A. Schweitzer měl velkou úctu ke všemu životu na Zemi. V tommto období nějaký čas strávili ve francouzském vězení jako Němci. Z vězení se dostali až na přímluvu svých francouzských přátel mezi nimiž byl Romain Rolland. Většinu života strávili manželé v Africe. Pokud se vraceli do Evropy, A. Schweitzer přednášel na univerzitách a také pořádal varhanní koncerty. Finanční výtěžky směřovaly  vždy do africké nemocnice.

V roce 1945, tedy po skončení 2. světové války byl Albert Schweitzer jmenován vojenským velitelem v Gabunu. Charles de Gaulle byl totiž toho názoru, že tím zajistí v zemi klid.

Jeho současníkem byl Albert Einstein. Víte, co tyto dva pány spojovalo? Oba stáli pro nukleárním pokusům, natož použití atomové bomby. Napsal knihu „Mír nebo atomová válka“.

Zemřel v září 1965. Kromě toho, že se tento muž dožil požehnané věku, nutno podotknout, že stál u operačního stolu ještě ve věku osmdesáti let. Pohřben je v Africe vedle hrobu své paní. Místo se nachází na břehu řeky Ogové.

V roce 1952 obdržel Albert Schweitzer Nobelovu cenu míru. Sumu, kterou k ní obdržel, použil k vybudování vesničky, v níž mohlo žít 300 lidí, kteří byli nemocní leprou. 

I Česko se může pochlubit jeho návštěvou. V letech 1923 a 1928 zde odehrál varhanní koncerty, získal  čestný doktorát Karlovy univerzity (toho času Pražská německá univerzita) a setkal se s tehdejším prezidentem T. G. Masarykem. V roce 1968 a 1988 byly uskutečněny výpravy do Lambaréné (Gabunu), které vezly do nemocnice potřebné léky a zdravotnický materiál. V roce 1993 byla Albertu Schweitzerovi odhalena pamětní deska za účasti jeho dcery Rheny na zdi kostela sv. Michala v Praze. 

Na jeden lidský život je toho možná více než mnoho. Na něm však můžeme vidět, že i když nám možná rodina či rodinné tradice předurčují kariérní budoucnost, své sny si přesto můžeme nejen snít, ale i plnit.

Další zajímavé informace naleznete taky na naší Facebook stránce!

 
Nejčtenější články
Pivo a jeho účinky na zdraví

Pivo a jeho účinky na zdraví

„Jed od léku odlišuje pouze podávané množství.“ Paracelsus. Již několikrát bylo dokázáno, že určité množství alkoholu není pro organismus škodlivé, ale přímo zdravé.

Více »

 
 
 
 
 

Další články

Poddáte se módě?

Poddáte se módě?

Asi se zde nedovíte nic nového, když připomenu, že vlasy podléhají módě stejně, jako oblečení, doplňky, boty. Můžeme si připomenout různá období s různými manýry vztahující se k vlasům atd.

Více »

Směrovka

Směrovka

Ekzémy, vyrážky a vůbec defekty na kůži jsou relativně často řešený problém. Z vlastní zkušenosti vím, že málokdy je problém řešený ze strany příčiny, ale pouze důsledku. To znamená, že se řeší až to, co se „vyrobí“ na kůži.

Více »

 
Připravit, pozor… teď!

Připravit, pozor… teď!

Jo jo, máme tady biologické jaro, jehož příchodu si nevšímáme tolik jako příchodu toho astronomického. Už víte, že jaro nastalo pro lidské tělo. Začíná každý rok kolem poloviny února a my bychom se měli podle toho ke svému tělu chovat.

Více »

 
Nedoceněná síla

Nedoceněná síla

Říká se, že vystřelená kulka a vyřčené slovo nelze vzít zpět. Co si o tom myslíte? Já souhlasím. To, že vystřelíte z jakékoliv zbraně, se opravdu vzít zpět nedá. A věřte, že se slovem je to naprosto stejné. Někdy se ani škody napáchané slovem nedají změnit.

Více »

 
„Droga“ vlastní výroby

„Droga“ vlastní výroby

Všeobecné informace o šišince mozkové - epifýze nám říkají, že je to nepárová endokrinní žláza, která má na starosti několik velmi důležitých úkolů a funkcí v lidském těle. Je součástí epithalamu.

Více »

 
 
 
 

Nejlepší věštci

Leni Maria Přímočarý Věštec

Leni Maria

Pracuji s crowleyho tarotem, andělskými kartami, energiemi, numerologií a výkladem snů. Zabývám se poradenstvím v obl...Více

OdhlášenProsím, zavolejte později!

0900 700 650 - Linka:474

0900 700 650 - 2 EUR/min

Nikita Inspirující Věštec

Nikita

Karty dělám 30 let. Mám mnoho zkušeností s lidmi, se kterými jsem během své praxe řešila velké množství životních sit...Více

OdhlášenProsím, zavolejte později!

0900 700 650 - Linka:792

0900 700 650 - 2 EUR/min

Sandra Kyvadlo Věštec

Sandra

Chcete spokojeně žít a užívat si? NEDAŘÍ SE VÁM ZHUBNOUT ? ZARUČENĚ VÁM PORÁDIM Z VLASTNÍ ZKUŠENOSTI!JSEM TOHO ZÁŘNÝM...Více

OdhlášenProsím, zavolejte později!

0900 700 650 - Linka:346

0900 700 650 - 2 EUR/min

Večernice Astrologie Věštec

Večernice

Dokážu nahlédnout do budoucnosti i minulosti pomocí jasnozřivosti, astrologie, tarotových karet, a to do kterékoliv o...Více

OdhlášenProsím, zavolejte později!

0900 700 650 - Linka:320

0900 700 650 - 2 EUR/min