Kde se vzal název kakao a čokoláda? Kakao - kakawa pochází z řeči mexického národa Olmeků. Čokoláda pochází od Aztéků a vznikla ze slova xocoatl, jehož význam je hořké pití. Až to zní skoro jako jazykolam.
Historie čokolády je velmi bohatá a rozmanitá. První čokoláda rozhodně nevypadal tak, jak bychom si ji představovali - tabulka čokolády zabalená v pěkném obalu. Mayové a Aztékové byli prvními národy Střední Ameriky, které kolem roku 1000 před naším letopočtem objevili kouzlo kakaových bobů, z nichž se naučili připravovat kakao. Nápoj byl pochopitelně hořký, protože tyto národy neměly návyk na sladkou chuť.
Prvním Evropanem, který ochutnal kakao, nebo tekutou čokoládu, byl Kryštof Kolumbus. Přivezl s sebou ze zámořských výprav do Španělska kakaové boby. Španělé však o ně neprojevovali nijak velký zájem.
V roce 1517 císař Montezuma (tehdejší aztécky panovník) seznámil s nápojem domorodců Hernána Cortése. Ani jemu tento nápoj díky své hořkosti nechutnal, a proto si jej osladil medem. A byla na světě horká čokoláda! Zde se začala psát moderní historie čokolády. Po deseti letech se Cortés vrátil z cest s pořádným nákladem kakaových bobů. Španělsko se tedy tímto způsobem stalo kolébkou čokolády. Začaly se zde zakládat první čokoládovny, kde se připravovala horká čokoláda.
Během první poloviny 17. století se Evropané s čokoládou seznamovali. A šlo jim to bravurně! Pít čokoládu bylo velice moderní. Pořádaly se čokoládové dýchánky, čokoládou se uctívali vážení hosté. Čokoláda ve společnosti měla velice důležité místo. Příchod horké čokolády do Francie připomíná jedna z filmových scén dnes již legendárních příběhů krásné Angeliky. Později se začala čokoláda sladit cukrem a v tu chvíli začala být nepřekonatelnou ve všech směrech. Pořád se však ještě konzumovala v tekutém stavu.
První tabulka čokolády se objevila až v roce 1847. Ale kvalita byla nevalná, čokoláda byla hrudkovitá, nelahodící oku. Po 28 letech vznikla mléčná čokoláda a až v roce 1913 se začaly vyrábět tolik oblíbené pralinky. Cena i význam kakaa rostly a v roce 1925 se začalo s kakaovými boby obchodovat jako s komoditou na burze. V dnešní době je čokoláda běžně dostupná a tak už není lidem tak vzácná, jako bývala.
Čokoláda v ne příliš velkém množství neškodí lidskému zdraví, protože pomáhá v těle produkovat endorfiny, které zlepšují náladu. Také obsahuje teobromin, složku, která je prospěšná našemu nervovému systému.