Zavolejte teď! 0900 700 650
Cena hovoru: 2 EUR/min
 
 
 

Kakao a čokoláda

Kolik jste spotřebovali čokolády či kakaa? Dáváme obojí do krémů, děláme z nich polevy, zdobení, kakaem se obarvuje těsto. Miluji čokoládu, ideálně s vysokým procentem kakaa. Ve filmu Čokoláda, jsou fascinující záběry, kde Vianne Rochet připravovala svá čokoládová umělecká dílka nebo oslavu své přítelkyně Armande.

 
Kde se vzal název kakao a čokoláda? Kakao - kakawa pochází z řeči mexického národa Olmeků. Čokoláda pochází od Aztéků a vznikla ze slova xocoatl, jehož význam je hořké pití. Až to zní skoro jako jazykolam.

Historie čokolády je velmi bohatá a rozmanitá. První čokoláda rozhodně nevypadal tak, jak bychom si ji představovali - tabulka čokolády zabalená v pěkném obalu. Mayové a Aztékové byli prvními národy Střední Ameriky, které kolem roku 1000 před naším letopočtem objevili kouzlo kakaových bobů, z nichž se naučili připravovat kakao. Nápoj byl pochopitelně hořký, protože tyto národy neměly návyk na sladkou chuť.

Kakao a čokoláda

Prvním Evropanem, který ochutnal kakao, nebo tekutou čokoládu, byl Kryštof Kolumbus. Přivezl s sebou ze zámořských výprav do Španělska kakaové boby. Španělé však o ně neprojevovali nijak velký zájem.

V roce 1517 císař Montezuma (tehdejší aztécky panovník) seznámil s nápojem domorodců Hernána Cortése. Ani jemu tento nápoj díky své hořkosti nechutnal, a proto si jej osladil medem. A byla na světě horká čokoláda! Zde se začala psát moderní historie čokolády.  Po deseti letech se Cortés vrátil z cest s pořádným nákladem kakaových bobů. Španělsko se tedy tímto způsobem stalo kolébkou čokolády. Začaly se zde zakládat první čokoládovny, kde se připravovala horká čokoláda.

Během první poloviny 17. století se Evropané s čokoládou seznamovali. A šlo jim to bravurně! Pít čokoládu bylo velice moderní. Pořádaly se čokoládové dýchánky, čokoládou se uctívali vážení hosté. Čokoláda ve společnosti měla velice důležité místo. Příchod horké čokolády do Francie připomíná jedna z filmových scén dnes již legendárních příběhů krásné Angeliky. Později se začala čokoláda sladit cukrem a v tu chvíli začala být nepřekonatelnou ve všech směrech. Pořád se však ještě konzumovala v tekutém stavu.

První tabulka čokolády se objevila až v roce 1847. Ale kvalita byla nevalná, čokoláda byla hrudkovitá, nelahodící oku. Po 28 letech vznikla mléčná čokoláda a až v roce 1913 se začaly vyrábět tolik oblíbené pralinky. Cena i význam kakaa rostly a v roce 1925 se začalo s kakaovými boby obchodovat jako s komoditou na burze. V dnešní době je čokoláda běžně dostupná a tak už není lidem tak vzácná, jako bývala.

Čokoláda v ne příliš velkém množství neškodí lidskému zdraví, protože pomáhá v těle produkovat endorfiny, které zlepšují náladu. Také obsahuje teobromin, složku, která je prospěšná našemu nervovému systému.
 

Další zajímavé informace naleznete taky na naši Facebook stránke!

 
 
Nejčtenější články

Víte, že…?

Má svůj domov ve středomoří. Ale kraje okolo Černého moře nebo v Asii se jím také mohou pochlubit. A pokud se týká střední Evropy a českých zemí, tak jih krásné Moravy nám ho také může poskytnout.

Více »

 
 
 

Další články

Tajemství z hlubin Země

O kameni, o kterém si dnes můžete přečíst, se říká, že se musí používat s velikou opatrností, protože dokáže člověka dovéct do minulých životů.

Více »

Symboly

Všechny známé geometrické symboly cosi vyjadřují. Některé lidé nosí v podobě různých amuletů či přívěsků pro štěstí, jiný je památeční nebo jen pro radost, některé mají i ochrannou funkci.

Více »

 

Zázraky našich babiček

Jak rádi se vracíme ke kuchyním našich babiček či prababiček. Velmi se mi líbí, jak ve starých receptech nacházíme nejen klasickou relativně „těžkou“ stravu, ale také návody na osvěžení, oživení našich jídelníčků o něco, co nám dodává tolik potřebné vitamíny, minerály, enzymy...

Více »

 

Kouzla v nás

Kamarádka mne oslovila, že potřebuje „sparingpartnera“. Jelikož mne akce oslovila, souhlasila jsem. Bylo to velmi zajímavé, poučné a závěr sám lektor ohodnotil tak, že je sám překvapen, co se ten den odehrálo a kam nás to všechny zavedlo.

Více »

 

Medicínka

Žlučníkáři asi mít z tématu radost nebudou, ale já, ačkoliv žlučník již léta nemám, tak česnek miluji. Letní období zrovna nevybízí k užívání, přesto po něm sáhneme téměř denně. Při vaření, do pomazánek, do marinád atd. Doma je ve střední Asii a měl výsadní postavení.

Více »

 
 
 
 

Nejlepší věštci

Jana Sofia

Jmenuji se Jana Sofia, narodila jsem se v Praze. Astrologií se zabývám již 20 let, tarotem více jak 10 let. Pův... Více

K dispozici Volejte teď

0900 700 650 - Linka: 448

0900 700 650 - 2 EUR/min

Odhlášen Prosím, zavolejte později!

0900 700 650 - Linka: 917

0900 700 650 - 2 EUR/min

Večernice

Dokážu nahlédnout do budoucnosti i minulosti pomocí jasnozřivosti, astrologie, tarotových karet, a to do které... Více

Odhlášen Prosím, zavolejte později!

0900 700 650 - Linka: 320

0900 700 650 - 2 EUR/min

Tama

Vešteniu a numerologii sa venujem 13 rokov, od detstva, mám danost predvidať vdaka tretiemu oku, ktore sa mi neuza... Více

Odhlášen Prosím, zavolejte později!

0900 700 650 - Linka: 890

0900 700 650 - 2 EUR/min