Když otevřete v kavárně nápojový lístek, čeká tam na vás často docela dlouhý seznam různých kávových specialit. Pokud si člověk není zrovna jist, raději by se měl zeptat obsluhy, co který název znamená a čím se může nechat překvapit. Ale jak se z kávy stal tak opojný a příjemný nápoj mnoha chutí, teplot a úprav? Kde káva měla startovní čáru do celého světa?
Historicky za nejstarší zemi, kde se káva vyskytuje, se považuje Etiopie, provincie Kaffa, kde divoce rostou keře kávovníku. A do konce 18. století se káva pěstovala na Arabském poloostrově.
Na začátku 17. století však Holanďané vyvezli semena kávovníku a začali ho pěstovat ve svých zámořských koloniích. Nyní je největším producentem kávy Brazilie. Pěstuje se zde káva typu arabica, která patří mezi nejdražší burzovní komodity. K největším producentům zelené kávy patří také Kolumbie, Honduras, Vietnam, Indie, Mexiko, Etiopie, Uganda a Guatemala. K nám se dováží většinou již pražená káva z Itálie či Německa. V menším množství pak z Rakouska, Francie, Holandska a Portugalska.
Rozlišujeme dva druhy kávy – arabica a robusta. Robusta je méně náročná na pěstování, pěstuje se v nadmořské výšce 200 – 600 metrů. Na rozdíl od arabicy má zemitější chuť a třikrát vyšší obsah kofeinu. Podílí se zhruba 20% na celkové produkci kávy a arabica zaujímá 75%. Ta, kromě nižšího obsahu kofeinu , se vyznačuje kyselostí a širokým spektrem chutí a vůní. Její zrna jsou větší a jsou velmi citlivá na teplotu během pražení. První Češi se s kávou setkali na sklonku 16. století na svých cestách – Heřman Černín z Chudenic a Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic. Dalších sto let trvalo, než se káva dostala do Prahy. Samozřejmě pouze k bohatým vrstvám. Avšak první kavárna v českých zemích vznikla v Brně.
Nejstarší kavárnou je Caffé Florian v Benátkách z roku 1720 a stále je v provozu. Na konci 17. století se velmi rychle rozšiřuje síť kaváren po celé Evropě.
Za zmínku určitě stojí také informace o tom, že svého času se káva prodávala jako žaludeční lék přímo v lékárnách. Tudíž v žádném jiném obchodě nebyla k mání. A tomu také odpovídala cena.
V dnešní době si konzument kávy umí poradit, jakou kávu si oblíbil a kde ji kupovat. Dokonce i český spotřebitel se již příliš nedívá na cenu, ale především na kvalitu kávy, která je lahodným průvodcem pracovních, ale i svátečních dnů.