V zahradnictvích je v současné době velmi živo. Se stejným „hemžením“ se setkáte i na internetových obchodech nebo na stránkách sociálních sítích, které se specializují na rostliny, pěstování a vše kolem toho. Výměna semínek, sazeniček, ale i jenom nákup jsou ta nejčastější témata. A nejde jen o zeleninu, ale i ovocné stromky, keříky s drobným ovocem a zajímavými „cizokrajnými“ rostlinami, jejich plody jsou nyní populární ve výživě. Ano, letošní počasí sice vše uspíšilo, nicméně většina zahradníků musí zalévat. Vláha a déšť je nedostatkové „zboží“. Ale určitě se vše vylepší a tak nebude třeba si dělat zvláštní starosti.
Máte-li chuť, možnost a také aspoň trochu cítíte vztah k rostlinám, bylinkám a jejich pěstování, rozhodně byste měli využít možností, které máte. Příroda nám kromě divokých bylinek také dodala takové rostlinky, které nám nejen obohatí jídelníček barevně, ale mohou podpořit i naše zdraví.
Například řeřichu můžeme považovat za jednu ze zázračných bylinek, která má různorodé účinky. Afrodiziakum pro muže, pro ženy vhodná po porodu pro správné stahování dělohy, zásobárna minerálů, součást terapie při eliminaci ledvinových, močových a žlučníkových kamenů. Vhodná při léčení kašle, astmatu, ale i anémie, dny a revmatismu. A v neposlední řadě skvěle ovlivňuje trávicí trakt. A přitom ji můžeme pěstovat celý rok. Stačí k tomu tak málo! Kousek vaty nebo buničiny, misku a vodu.
Do truhlíku na okno nebo na balkon se hodí například pažitka čili šnytlík, koriandr, petrželka, máta, meduňka, rozmarýn nebo bazalka. Na tu však je třeba mít asi trošku citu. Nedaří se jí na přímém slunci a vyžaduje dosti vody. Tak si pečlivě zjistěte, co která z nich potřebuje, abyste měli skvělou sklizeň a i radost z vykonané práce nejen své, ale i přírody, kterou jste si přinesli domů.
Celá léta se v naší rodině používá v kuchyni libeček, tzv. zelené maggi. Vždy jsem měla možnost si na zimu aspoň trochu libečku zamrazit nebo nasušit. Já osobně ho používám nejen do polévky, ale přidávám ho trochu i bramborám. Mají potom naprosto unikátní chuť. Tato bylinka má svou historii již ve středověku, kdy byla používána nejen v kuchyni. Tam je nejvíce používán ve Francii a v Německu při úpravě mas. Jeho středomořským původem se dovídáme o jeho afrodiziakálních účincích. Dokáže skvěle lapat pachy a dokonce jsem se dočetla, že kdysi si poutníci libečkem vykládali své boty. To je tedy úžasné umění takové rostlinky! Jeho léčivé účinky oceníme především při potížích s trávením, artrózou, působí jako diuretikum a antioxidant. Ale ten již přece jen potřebuje trochu prostoru. Tak pokud nemáte zahradu, tak určitě větší květináč!
Tak jsme vám připravili několik typů i nějakou tu informaci a zbytek už je na vás.