Miso pasta je velmi chutná a má léčivé účinky. Jako dochucovadlo je naprosto nenahraditelná, dokáže z každého pokrmu udělat malý zázrak. Pochází z Japonska z 6. století. Má skvělou výživovou hodnotu a jedná se o fermentovaný produkt.
Všimněme si, jak jsou Japonci dlouhověcí. Říká se, že nemalou zásluhu na tom má jejich každodenní konzumace misa. Je to pasta a existuje jí několik druhů. Vyrábí se ze sojových bobů, ale také obilovin, které se smíchají se solí a houbou koji (kódži), což je fermentační činidlo. Tradiční výrobci kvasí miso v cedrových kádích, které dodávají pastě lepší chuť. Délka kvašení závisí na druhu. Mohou to být dny, ale i roky. Čím delší kvašení, tím tmavší barva pasty a intenzivnější chuť. Typická chuť je sladko slaná a můžeme s ní zažít také pátou chuť umami.
Můžeme ji použít do polévek, pomazánek, salátů, luštěnin, dresinku nebo dipu. Stejně tak je vhodná do sladkých pokrmů nebo místo sójových omáček. Jak se říká, všeho s mírou, tak i v tomto případě si dopřejeme denně dvě kávové lžičky.
Obsahuje dobře stravitelné bílkoviny, vitamíny, minerály, aminokyseliny a enzymy. Obsahuje samozřejmě bakterie prospěšné našemu střevu. Chrání nás před volnými radikály, rozproudí lymfu a krev, takže ji ocení lidé trpící anemií, posiluje imunitní systém, rovná cholesterol, pomůže se zažíváním. Miso pasta významně ovlivňuje výživovou hodnotu pokrmu. Je nízkotučná a nízkokalorická. Říká se, že každodenní konzumace silné miso polévky ochránila lidi před nemocí z ořázení. Obsahuje totiž kyselinu dipicoloniovou, která na sebe dokáže vázat těžké kovy a odvede je z těla. Hraje významnou roli v prevenci proti rakovině a srdečním nemocem. Ochrání nás před zimou a povzbudí. Pokud jste kuřáci, konzumenti alkoholu či užíváte nějaké léky, velmi vám miso pasta může pomoci, protože podporuje látkovou výměnu a zmírňuje jejich následky. Postará se nám o slinivku i žlučník. Je to opravdu velký zázrak a chuť většinu lidí nadchne.
Využijeme jí i v kosmetice. Je skvělá při léčbě atopického ekzému, plísní a podpoří tvorbu nových buněk. Pokud se vám nedokrvují končetiny, bude miso polévka tou nejlepší volbou. Nesmíme ale zapomenout, že miso nikdy nesmí projít varem, protože by ztratila cenné látky. Dá se používat místo soli.
Fermentace se v současné době stává opět velmi populární a je to velice dobře. Zlepšuje chuť i stravitelnost pokrmu a můžeme tak skvěle zpracovávat třeba přebytky naší vlastní úrody. Ať už zařadíme jakýkoliv druhy miso pasty nebo jiné fermentované potraviny jako jsou kysané mléčné výrobky, kvašená zelenina nebo různé nápoje jako je kombucha či vodní kefír, nikdy nemůžeme šlápnout vedle. Nehledě na to, že do fermentace se můžeme pustit sami, není to nic složitého, i když je potřeba cviku a zkušeností. Rady a tipy najdeme na internetu v nejrůznějších skupinách.
Využívejme sílu přírody, posilujme své zdraví tou nejpřirozenější cestou a dbejme o to, abychom jedli skutečnou, poctivou a zdravou stravu. Není to v dnešní době nic složitého a je to ta nejlepší investice, investice do nás samotných.