Ráda chodím na borůvky do lesa, ale možnost utrhnout si borůvku na zahradě, tím spíše, když je k tomu vhodné prostředí i klima, bylo velkým lákadlem. Samozřejmě mezi těmi kanadskými a lesními borůvkami určitě rozdíl je, ale nedalo mi to, abych nezapátrala, co nám poskytnou ty zahradní.
Zjistila jsem, že borůvky nejsou na pěstování nijak náročné a když jim ještě navíc dopřejeme trochu té rašelinky, lesní hrabanky nebo mulčovací kůry, odmění se nám krásnými kulatými plody. A ty, když dozrají, tak s tou zelení v různých odstínech vytváří obrázek jak od Moneta.
Že jsou borůvky velmi zdravé, tedy jsou pokládány za nejzdravější, to většina z nás ví. Když si je teď dopřejeme, tak si doplňujeme vitamíny C, B, A, zinek, mangan, hořčík, chrom, zinek, měď a železo. Páni, to je super koktejl! Avšak to není všechno. S borůvkami si posílíme imunitu a chráníme si organismus před rakovinným bujením. Prožíváte-li stres nebo jste unavení, jsou vhodným přírodním „lékem“. Jsou skvělým antioxidantem, dodávají bioflavonoidy, a třísloviny. Dokonce preventivně působí proti demenci. Regulují hladinu cukru, tuku, snižují „zlobivý“ cholesterol, pomáhají čistit ledviny a močové cesty. A mají jeden skvělý bonus – v případě, že chcete zatočit s nadváhou, borůvky jsou tou správnou volbou.
Takže jestli v lese nebo na zahradě, rozhodnutí záleží jenom na vás. Ať tak nebo onak, každopádně nemůžete prohloupit.
Přeji dobrou chuť a pevné zdraví!