Dnes bývalou slavnou továrnu Orion připomíná už jen zastávka tramvaje na pražských Vinohradech - Orionka. Fabrika na čokoládu, čokoládové výrobky, bonbóny a cukrovinky patřila Albíně a Františku Maršnerovým. Ti vyráběli orientální cukrovinky a zpracovávali čokoládové boby už od roku 1897 a čokoláda byla jejich životní vášní. Nikoli její pojídání, ale recepty, vynalézavost a její poctivá výroba z nejkvalitnějších surovin. V tu dobu už si děti pochutnávali na malých čokoládových čočkách v cukrové krustě, dosud známé jako Lentilky. Orion ale vznikl až později - jen pár měsíců před První světovou válkou. Jako značka Orion byl registrován v roce 1914. Ve válečném období se vojákům na frontu zasílaly tabule 85 procentní čokolády - 100 g vynahradilo např. 4 vejce nebo 100 g masa.
Kde se vzala hvězda Orion? Po válce, v roce 1921 se rozhodli Maršnerovi, že je třeba dát značce Orion osobitou podobu a vstoupit na pole reklamy. Přijaly mladého nadějného malíře Zdeňka Rykra, který se v té době postaral o vizuální podobu nejen "čokoládové hvězdy, ale i všech výrobků. Orionka si zachovala svoji tvář dodnes, stejně tak i některé čokoládové hity, jako třeba Kofila. Mouřenín v červenobílém svetru na zlatavém podkladě s kávovými zrny sedí na Kofile dodnes.
V poválečné době První republiky Orionka jen zářila a stala se z ní jedna z nejznámějších evropských, ale i světových továren na výrobu čokolády. Předčila do té doby i sebevědomou jedničku - Švýcarsko. Orion vyrábí dodnes i tyčinku Margot s kokosovou palmou, která si drží svoji oblibu už téměř 80 let.
Orionka byla i první potravinovou firmou, která vlastnila v roce 1969 počítač "Minsk 22". To už ale byla rozdělena do několika závodů.
Ale i bez počítače zažene naše mléčná čokoláda, lentilky, pralinky, tyčinky i figurky všechny světaboly, protože Studentská pečeť to potvrzuje už od roku 1975. Vzpomínáte?