V horských oblastech Peru se pěstovaly brambory více než před 2000 lety. Jedly se syrové a uchovávaly se sušené! Původní obyvatelé Peru – Inkové – z brambor vyráběli i alkoholický nápoj chacha Brambory měly v oblastech, kde se nedařilo ani kukuřici, takový význam, že byly dokonce chráněny Indiánskými bohy. Jak se později brambory dostaly do Evropy, o tom se dodnes spekuluje. Nejznámější variantou je období 16. století, kdy se poprvé ocitly na stole španělského krále Filipa II. Netěšily se v té době velké oblibě. Křesťanská víra je považovala za „nečistou“ plodinu a často se pěstovaly v klášterních zahradách pouze pro okrasu díky bohaté nati. Až v polovině 18. století jim přišel na chuť pruský král Bedřich I. K nám se dostaly brambory z Branibor – odtud také vznikl jejich název. Z brambor pečených v popelu, vařených s máslem, šťouchaných i v kaši s mlékem se dostal y brambory na nejvyhledávanější pochoutku 20. století jako„ pommes frites“ nejlépe s tatarkou i jinými omáčkami a příchutěmi.
Jak jsou blahodárné pro zdraví, zjišťovali lékaři už před 300 lety. Zjistili, že brambory pomůžou velmi úspěšně se střevními problémy, kurdějemi, ale i jako obklad při tuberkulóze. I dnes je můžete použít při mnoha dalších zdravotních neduzích.
Bramborová kaše – snad jedno z nejoblíbenějších jídel nejmenších dětí, doslova pohladí žaludek. Na žaludeční vředy i v počátečním stádiu, si jí dejte, kolik chcete.
Šťáva ze syrových brambor je po 50 ml několikrát denně zázrak na zánět žaludku.
Koupel v odvaru z bramborové natě se doporučuje při revmatických bolestech.
Pokud vás trápí zánět dutin, rozvařte pár brambor ve šlupce a inhalujte nad hrncem, jak vydržíte nejteplejší. Dutiny se citelně uvolní a bolest ustoupí!
Na oteklá víčka a váčky pod očima po ránu poslouží tenké plátky ze syrových studených brambor. Na pár minut si jimi obložte třeba celý obličej, pleť se opravdu viditelně rozzáří, vyhladí a otoky kolem očí opadnou.
Při jakýchkoli problémech s močovým měchýřem i ledvinami si dopřejte brambor, kolik chcete. Díky výjimečně vysokému obsahu draslíku udržují zdravou hladinu vody v těle - působí diureticky!
Abyste bramborám zachovali jejich velké množství prospěšných látek, jako především vitamin C, B a draslík, vařte je ve slupce v minimálním množství vody. Budou i mnohem chutnější.
Do Vánoc a příprav bramborového salátu ještě zbývá čas, tak si na recept počkejte a užívejte si krásný Advent!
Další zajímavé informace naleznete taky na naší Facebook stránce!