Veličenstvo Ludvík XIV rádlo jedlo, jeho jasnost milovala dobré víno, umění, zábavu i tanec - zkrátka a všechny života slasti. V královské kuchyni v tu dobu vznikaly základy vyhlášených francouzských receptů a specialit. Luis de Bechameil pracoval na jeho dvoře jako dozorce přes všechny finance a hospodaření. Podle něho vrchní kuchař krále udvíka XIV. la Varenne pojmenoval jednoduchou bílou omáčku, podávanou především k jemné telecí pečeni. Jeho důletžitost v dějinách Francie naznamená zdaleka tolik, jako v kulinářství pravý bešamel.
Původní receptůra lahohodného bešamelu (velouté) je ochucena muškátovým oříškem, petrželkou, šalotkou, špetkou pepře a vývarem. Základ je lehce nazlátlá jíška z másla a hladké mouky, do které postupně přiléváme mléko nebo smetanu do potřebné hustoty. Dochucenou obměnou byla sýrová omáčka mornay. Jejím autorem je oficiálně seigneur Plesssis de Mornay. Ale spíš než monsieur, ji poprvé uvařil jeho kuchař.
Do základního bešamelu přidal 200 g strouhaného měkkého sýra a hrst parmezánu. Základem zeleninového bešamelu je kořenová zelenina opečená na másle. Podušenou zeleninu přecedíme a do máslového vývaru klasicky zavaříme bešamel. Hodí se skvěle k pečeným rybám i kuřecímu masu. Kari bešamel využijeme na pečenou zeleninu. Cibulku osmahneme na másle a posypeme kari. zasypeme hladkou moukou a za stálého míchání přidáváme mléko, vývar a pepř.
Nezapomínejte ani na českou klasiku - Bešamel dal základ mnoha oblíbeným omáčkám. Zkuste je doma oprášit a udělat si koprovku z nasekaného čerstvého kopru. Nemusíte ji podávat nutně s knedlíkem a hovězí kuýtou, skvělá je k pečenému lososu, ale stačí i nové brambory nebo restovaná zelenina.
Přestože si Francouzi udělali na mnoho lahůdek světové kuchyně"patent", je více než pravděpodobné, že původními autory jsou Italové - ne jinak je tomu u bešamelu, bez něhož si pravé lasagne těžko umíme představit.
Další zajímavé informace naleznete taky na naší Facebook stránce!