Tasseomantie či tasseografie jak se tento způsob čtení nazývá, se do světa rozšířila z Číny. Nejstarší informace je datována do 6. století. Vzhledem k tomu, že do Evropy se požívání nápoje z čajových lístků dostalo až v 17. století, je logické, že i čtení z těch, které se usadily na stěnách a dně šálku, se pojí se stejným obdobím.
Stejně jako jiné techniky, má i čtení z čajových lístků svá pravidla. Asi vás nepřekvapí, že jsou podobná jako u čtení z kávové sedliny. Takže šálek by měl být klasický, jeho tvar se rozšiřuje směrem k okraji, neměl by být příliš velký a pokud jde o barvu, vždy volíme bílou či určitě světlou. A nač bychom neměli zapomenout? Že šálek by měl mít i svůj podšálek. Pamatujte si, že v případě, že zvolíte tento způsob výkladu, nesmíte do čaje přidat nic jiné. Tudíž bez mléka či sladidel, pokud je máte v oblibě. K věštění z čajových lístků se používá čaj čínský či indický. Jsou nejvhodnější.
I technika, jíž se dostaneme k jádru věci je té kávové podobná. Ten, kdo chce znát odpovědi, svůj šálek čaje vypije. Avšak ne zcela. Je potřeba zanechat v šálku trochu tekutiny a následně šálek překlopit na podšálek. Vždy směrem od sebe. Tazatel předá šálek čitateli, který nechá stéci všechno tekutinu, šálek obrátí a postaví ho ouškem k tazateli. Pokud jde o výklad, zásadní informace se nachází v okolí ouška. Pokud jsou obrazce dále od ouška, události se tazatele nedotknou intenzivně. Na dně šálku najdeme události budoucnosti vzdálené a okraj šálku hovoří o budoucnosti blízké.
Musíme mít na paměti, že čajové lístky budou tvořit tvary a obrazce, které mají svůj význam. Tedy je více než jasné, že pokud se chceme tomuto věštění věnovat, měli bychom mít pojem o významech. Kdo má ponětí, ví, že lístky ukazují hvězdy, mosty, mušle, ale i zvířata či domy, cesty… cokoliv dokážeme nazvat. Je třeba pustit z uzdy svou fantazii, abychom dokázali tyto obrazce v lístcích vidět.
A víte, od koho se toho o tasseografii můžete naučit nejvíce? Od obyvatelů britských ostrovů! Opravdu ve Velké Británii je tato metoda velmi populární. Možná to bylo způsobeno pověstným anglickým počasím. Dokonce se tam od 19. století vyrábí v keramických dílnách speciální šálky pro výklady.
Zaujaly vás informace o výkladu z čajových lístků? Že byste to chtěli zkusit? Proč ne? Hodně úspěchů!