Věděli jste, že černý bez je první bylina, kterou si lidé začali pěstovat? Je tomu více než 4000 let. Jako první ji člověk začal kultivovat, Máme to štěstí, že v našich zeměpisných šířkách keře bezu černého rostou na pokraji každého lesa, na okrajích louky, podél cest. Můžeme ho najít opravdu kdekoli. Květy bezu obsahují spousty vitamínu C a celou řadu vitamínu B - B1, B2, B3, kyselinu skořicovou a chlorogenovou - které jsou obě významnými látkami při léčbě alergií a astmatu.
Nejoblíbenějším je klasický čaj z černého bezu při nástupu chřipky ji dokáže hladce odvrátit, pokud si dáte opravdu kůru, virovou nákazu zastaví úplně. Na čaj potřebujete akorát čisté usušné květy. Není nic snadnějšího!). Čaj popíjejte kdykoli, nejenže je chutný, ale významně detoxikuje celý organismus a velmi podstatně snižuje riziko bujení rakoviny. Čaj pročistí ledviny, významně snižuje otoky, pomůže při revmatismu a vysokém tlaku.
A konečně nějaká dobrota - nasypte si hojně sušených květů na plátky masa na grilu, získá jedinečné lehce štiplavé aroma. Čerstvé květy si můžete přidat do jablečného octa a nechat uležet. Denní použití na salátek je nesmírně zdravé! Sirup z květů bezu posloužívejte celý rok. Květy svařte s třtiniovým cukrem a dochuťte citrónovou šťávou. Stačí 20 velkých květů, 1 kg cukru, šťáva ze dvou sitrónů a 1, 5 l vody.
A kosmatice? - Čerstvé květy bezu i se stonkem ( asi 4ks) obalte v typickém francouzském těstíčku a nakonec posypte parmezánem - jako příloha stačí zelený salát nebo jakýkoli, podle chuti, místo tatarky kysaná smetana nebo jogurt s bylinkami. Pište si, že tuhke lahůdku si vychutnají nejen vegetariáni!
Další zajímavé informace naleznete taky na naší Facebook stránce!